Valtuustoryhmä 2021-2025

SDP valtuustoryhmä 1.8.2021 – 31.5.2025

  • Sirkka Rousu, ryhmän puheenjohtaja: kotisivut www.sirkkarousu.fi, sirkka.rousu (at) kolumbus.fi.  Sirkka kirjoittaa myös blogia: Valtuutettu Nurmijärveltä.
  • Jerry Latva, ryhmän 1. varapuheenjohtaja, jerry.latva (at)gmail.com
  • Juha Peltonen, ryhmän 2. varapuheenjohtaja, juhapeltonen (at) live.fi
  • Jenni Sandberg, ryhmän sihteeri, jennisandberg81(at)gmail.com
  • Aulikki Markkanen, aulikki.markkanen(at)luukku.com
  • Harri Lepolahti, harri.lepolahti (at) elisanet.fi
  • Maria Luoma, marialuoma91 (at) gmail.com. Kotisivut www.marialuoma.com

Varavaltuutetut (varsinaisen valtuutetun ollessa estynyt, kunta kutsuu varavaltuutetun kokoukseen vaaleissa saadun äänimäärän mukaisessa järjestyksessä)

  • Janine Fager-Jokisalo
  • Anja Lammio, anja.lammio (at) gmail.com
  • Eero Santala, eero.santala (at) gmail.com. Kotisivut www.eero.santala.fi
  • Kerttu Martinsaari, kerttu.martinsaari (at) hotmail.com  
  • Alpo Sailio, alpo.sailio (at) pp.inet.fi
  • Jari Kovanen, jari.kovanen (at) saunalahti.fi
  • Karola Baran, karola.baran@gmail.com

——————————————————————

  • Valtuustoryhmällä on oma suljettu Facebook-ryhmä ja whatsapp-ryhmä.
  • Valtuustoryhmä kokoontuu säännöllisesti valtuuston kokousta edeltävän kyselytunnin jälkeen yhteistyössä Vasemmistoliiton ryhmän kanssa. Kyselytunti on valtuuston kokousta edeltävä maanantai klo 17.30 alk. Ryhmäkokous pyritään aloittamaan noin klo 19.30 (tai heti kyselytunnin päättyessä). Ryhmän kokouksiin osallistuvat kunnallisjärjestön puheenjohtajisto.  
  • Valtuustoryhmän jäsenet osallistuvat mahdollisuuksiensa mukaan Nurmijärven Demarit -kunnallisjärjestön hallituksen ja edustajiston kokouksiin (Kunnallispoliittinen ohjesääntö).
  • Samoin valtuutetut osallistuvat 1-2 x/ kk sunnuntai-iltaisin pidettäviin kokouksiin, jossa mukana valtuutettuja, kunnanhallituksen jäseniä, eri lautakuntien, johtokuntien ja neuvostojen jäseniä sekä kunnallisjärjestön jäseniä – tavoitteena ajankohtaisten asioiden yhteinen käsittely.
  • Valtuustoryhmä valmistelee yhdessä linjauksia ja kannanottoja sekä valtuustoaloitteita kunnan kehittämiseen liittyvistä asioista.
  • Valtuustoryhmän puheenjohtaja osallistuu kunnanjohtajan aamupuurokokouksiin, joissa keskustellaan päätöksentekoon ja valmisteluun tulevista asioista. Eri valtuustoryhmien puheenjohtajat kokoontuvat säännöllisesti.

Valtuustoryhmä viestii toiminnastaan kunnallisjärjestön nettisivuilla ja some-kanavilla.

—————————————————————————

Valtuutetut äänimääräjärjestyksessä: Harri Lepolahti (272), Sirkka Rousu (180), Jerry Latva (169), Jenni Sandberg (147), Juha Peltonen (126), Aulikki Markkanen (110) ja Maria Luoma (93).

Varavaltuutetut äänimääräjärjestyksessä: Janine Fager-Jokisalo (92), Anja Lammio (91) ja Eero Santala (86). Neljäntenä Kerttu Martinsaari (85), Alpo Sailio viides (79), ja kuudes Jari Kovanen (77) ja seitsemäs Karola Baran (74).

Valtuutettumme Minnamari Siitonen (alla kuvassa) sai kesäkuun vaaleissa 121 ääntä – valtuusto esitti osanottonsa omaisille 17.11.2021 valtuuston kokouksessa hänen menehtymisensä johdosta. Minnamarin muistioa kunnioittaen.

SDP-valtuustoryhmä 1.6.2017- 31.7.2021

SDP-valtuustoryhmä kunnantalon edessä 2017
SDP-valtuustoryhmä kunnantalon edessä 2017

Sirkka Rousu, ryhmän puheenjohtaja kesäkuusta 2019-2021: kotisivut www.sirkkarousu.fi, sirkka.rousu(at)kolumbus.fi. Sirkka kirjoittaa myös blogia: Valtuutettu Nurmijärveltä.

Ismo Uusitalo, ryhmän 1.varapuheenjohtaja, ismo.uusitalo(at)gmail.com

Juha Peltonen, ryhmän 2. varapuheenjohtaja, juhapeltonen(at)live.fi

Aulikki Markkanen, aulikki.markkanen(at)luukku.com

Jerry Latva, jerry.latva(at)gmail.com

Harri Lepolahti, harri.lepolahti(at)elisanet.fi (puheenjohtaja kesäkuu 2017 – toukokuu 2019)

Jenni Sandberg, jennisandberg81(at)gmail.com

Eero Santala, kotisivut: www.eerosantala.fi/, eero.santala(at)gmail.com

Sanna Viljakainen, sanna.viljakainen(at)kuljetusliitot.fi

—————————————————————–

Valtuuston puheenjohtajistossa

  • 2017-2019 (31.5. asti) Harri Lepolahti, valtuuston 2.varapuheenjohtaja
  • 2019-2021 (31.5. asti) Jerry Latva, valtuuston 2. varapuheenjohtaja

Varavaltuutetut (varsinaisen valtuutetun estyessä varavaltuutettu kutsutaan valtuuston kokoukseen vaaleissa saadun äänimäärän mukaisessa järjestyksessä)

  • Olli Helminen
  • Minnamari Siitonen
  • Pirjo-Leena Lehti
  • Kimmo Viisanen
  • Marko Heinonen
  • Mari Keturi
  • Alpo Sailio
  • Jari Kovanen
  • Nezir Oral

—————————————————————————————–