Valtuustoryhmä 2017-2021

SDP-valtuustoryhmä kunnantalon edessä 2017

SDP-valtuustoryhmä 1.6.2017- 31.5.2021

Sirkka Rousu, ryhmän puheenjohtaja kesäkuusta 2019-2021: kotisivut www.sirkkarousu.fi, sirkka.rousu(at)kolumbus.fi. Sirkka kirjoittaa myös blogia: Valtuutettu Nurmijärveltä.

Ismo Uusitalo, ryhmän 1.varapuheenjohtaja, ismo.uusitalo(at)gmail.com

Juha Peltonen, ryhmän 2. varapuheenjohtaja, juhapeltonen(at)live.fi

Aulikki Markkanen, aulikki.markkanen(at)luukku.com

Jerry Latva, jerry.latva(at)gmail.com

Harri Lepolahti, harri.lepolahti(at)elisanet.fi (puheenjohtaja kesäkuu 2017 – toukokuu 2019)

Jenni Sandberg, jennisandberg81(at)gmail.com

Eero Santala, kotisivut: www.eerosantala.fi/, eero.santala(at)gmail.com

Sanna Viljakainen, sanna.viljakainen(at)kuljetusliitot.fi

—————————————————————–

Valtuuston puheenjohtajistossa

  • 2017-2019 (31.5. asti) Harri Lepolahti, valtuuston 2.varapuheenjohtaja
  • 2019-2021 (31.5. asti) Jerry Latva, valtuuston 2. varapuheenjohtaja

Varavaltuutetut (varsinaisen valtuutetun estyessä varavaltuutettu kutsutaan valtuuston kokoukseen vaaleissa saadun äänimäärän mukaisessa järjestyksessä)

  • Olli Helminen
  • Minnamari Siitonen
  • Pirjo-Leena Lehti
  • Kimmo Viisanen
  • Marko Heinonen
  • Mari Keturi
  • Alpo Sailio
  • Jari Kovanen
  • Nezir Oral

—————————————————————————————–

  • Valtuustoryhmällä on oma sisäinen Facebook-ryhmä.
  • Valtuustoryhmä kokoontuu säännöllisesti valtuuston kokousta edeltävän kyselytunnin jälkeen yhteistyössä Vasemmistoliiton ryhmän kanssa.
  • Valtuustoryhmän jäsenet osallistuvat mahdollisuuksien mukaan Nurmijärven Demarit -kunnallisjärjestön hallituksen ja edustajiston kokouksiin.
  • Samoin osallistutaan 1-2 x/ kk sunnuntai-iltaisin pidettäviin kokouksiin, jossa mukana valtuutettuja, kunnanhallituksen jäseniä, eri lautakuntien, johtokuntien ja neuvostojen jäseniä sekä kunnallisjärjestön jäseniä – tavoitteena ajankohtaisten asioiden yhteinen käsittely.
  • Valtuustoryhmän puheenjohtaja osallistuu kunnanjohtajan aamupuurokokouksiin, joissa keskustellaan päätöksentekoon ja valmisteluun tulevista asioista.
  • Valtuustoryhmä valmistelee yhdessä linjauksia ja kannanottoja kunnan kehittämiseen liittyvistä asioista, kuten talousarvio, kuntastrategia, ja esimerkiksi syksyllä 2020 palveluverkko-suunnitelmasta.